Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznych i wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie. W ciągu całego życia zachoruje na nią od 5-17 procent populacji osób dorosłych. Dwukrotnie częściej choroba dotyka kobiety.
Ocenia się, że co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza rodzinnego z powodu innych dolegliwość cierpi na pełnoobjawową depresję.
Depresja to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się obniżeniem nastroju, uczuciem dominującego smutku i beznadziei, utratą radości życia i odczuwania przyjemności, spadkiem energii i poczucia własnej wartości, stopniową utratą dotychczasowych zainteresowań, bezsennością, utratą apetytu, spadkiem libido, zaburzeniami koncentracji uwagi. Depresji często towarzyszą objawy lęku Zaburzenie może być przewlekłe lub nawracające,
Najgroźniejszym powikłaniem depresji są próby samobójcze. Depresja to choroba, którą można i należy leczyć. Współczesna psychiatra dysponuje nowoczesnymi i skutecznymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwlękowymi.