nasze usługi

Psychoterapia

/
nasze usługi
/

Psychoterapia na czym polega

Psychoterapia to jedna z metod leczenia schorzeń, zaburzeń i nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki. W zależności od problemu i stopnia jego nasilenia, stosuje się różne rodzaje i metody psychoterapii. Do najpopularniejszych metod zalicza się terapię psychodynamiczną, humanistyczną, systemową, poznawczo-behawioralną, psychoterapię Gestalt czy terapię Eriksonowską Wszystkie łączy wspólny element, jakim jest bezpośredni kontakt psychoterapeuty z pacjentem.

Psyche-Logotyp 2
gabinet-psychoterapii

Gabinet Psychoterapii

Psychoterapię mogą prowadzić tylko specjaliści psychiatrii i psychologii. Psychoterapia to zespół metod leczenia zaburzeń natury psychicznej oraz metody poprawienia zdolności lepszego  radzenia sobie z emocjami, postawami, komunikacją międzyludzką w życiu osobistym i zawodowym. Psychoterapia polega na cyklu spotkań z certyfikowanym terapeutą . Terapeuci w trakcie terapii często korzystają z technik rysunku zabawy rytuałów ustawień przestrzennych hipnozy

poniedziałek – piątek 9:00 – 18:00

Nasza Lokalizacja

Lokalizacja w samym sercu Szczecina w obiekcie Pazim przy centrum handlowym Galaxy zapewniające komfort, dyskrecję i wygodę

Nasza rejestracja jest do Twojej dyspozycji 5 dni w tygodniu

poniedziałek-piątek: 9:00–18:00
poza godzinami pracy prosimy o kontakt mailowy na psyche@psyche.szczecin.pl
 
Psychoterapia – Zrozumienie i Leczenie Problemów Psychicznych

Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia problemów emocjonalnych, psychicznych i behawioralnych, która pomaga ludziom zrozumieć siebie, rozwiązywać trudności życiowe i poprawić jakość życia. Jest stosowana w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęki, trauma, zaburzenia odżywiania, uzależnienia oraz trudności interpersonalne.

Różnice między psychoterapeutą a psychiatrą

Psychoterapeuta to specjalista, który pomaga osobom zmagającym się z problemami emocjonalnymi, psychicznymi i relacyjnymi, prowadząc je przez proces terapeutyczny. Psychoterapeuci korzystają z różnych metod, takich jak psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia psychodynamiczna, czy terapia schematów. Ich celem jest pomoc pacjentowi w zrozumieniu przyczyn problemów emocjonalnych i wypracowanie skutecznych strategii radzenia sobie.

Psychiatra natomiast to lekarz medycyny. Psychiatra jest jedną ze specjalizacji  medycznych i zajmuje się  badaniem, diagnozą, i leczeniem  zaburzeń i chorób  psychicznych przy pomocy farmakoterapii.  Tylko psychiatra może przepisać leki, wystawiać zwolnienia  i zaświadczenia lekarskie, a także przeprowadzić pełną diagnozę zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęki, schizofrenia czy zaburzenia afektywne. W odróżnieniu od psychoterapeuty, psychiatra posiada wykształcenie medyczne i uprawnienia do przepisywania leków.

Obaj specjaliści często współpracują ze sobą, ponieważ psychoterapia może być uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, a psychiatrzy często zalecają psychoterapię jako część leczenia. 

Jak wygląda psychoterapia?

Psychoterapia odbywa się zazwyczaj w formie regularnych sesji, które trwają od 50 do 60 minut. W trakcie spotkań pacjent ma możliwość porozmawiania o swoich problemach, zmartwieniach i emocjach w bezpiecznym i poufnym środowisku. Psychoterapeuta pomaga w zrozumieniu źródeł trudności oraz opracowaniu strategii radzenia sobie z nimi.

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

Psychoterapia jest pomocna w przypadku trudności emocjonalnych, takich jak: depresja, lęki, stres, zaburzenia odżywiania, traumy, problemy w relacjach, czy zmagania z uzależnieniami. Jeśli zauważasz, że nie radzisz sobie z emocjami, codziennymi wyzwaniami lub cierpisz z powodu zaburzeń psychicznych, psychoterapia może być skuteczną metodą wsparcia.

Ile trwa psychoterapia?

Czas trwania psychoterapii zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju terapii. Psychoterapia może trwać od kilku sesji do kilku miesięcy lub lat, w zależności od problemu i celów leczenia. Współpraca z psychoterapeutą to proces, który pozwala na stopniowe osiąganie pozytywnych zmian.

Ile kosztuje psychoterapia?

Ceny sesji psychoterapeutycznych w naszym centrum zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj terapii oraz czas trwania sesji. Wszystkie szczegóły dotyczące cen można znaleźć w naszym cenniku, dostępnym na stronie internetowej Centrum Terapii Psyche. Zajmujemy się szeroką gamą problemów emocjonalnych i psychicznych, dlatego dokładna cena sesji może się różnić w zależności od typu konsultacji. W razie pytań zapraszamy do kontaktu, chętnie udzielimy szczegółowych informacji.

Czy psychoterapeuta jest zobowiązany zachować poufność?

Tak, psychoterapeuta jest zobowiązany do zachowania pełnej poufności na temat informacji, którymi pacjent dzieli się podczas sesji. Poufność stanowi podstawę relacji terapeutycznej, dzięki której pacjenci mogą czuć się bezpiecznie, dzieląc się swoimi problemami.

Czy psycholog i psychoterapeuta to to samo?

Psycholog i psychoterapeuta to nie to samo. Psycholog czyli magister psychologii, to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie i chcąc pracować z pacjentem, wybrała specjalizację kliniczną, a także odbyła staż podyplomowy z psychologii klinicznej. Psycholog nie zajmuje się terapią, w zakresie jego zadań znajduje się badanie psychologiczne, opiniowanie, wykonywanie testów psychologicznych, diagnozowanie i kierowanie na odpowiednie leczenie. Psycholog nie prowadzi leczenia farmakologicznego, nie wystawia recept ani zwolnień lekarskich.  Psychoterapeuta to osoba, która prowadzi terapię psychologiczną, pomagając pacjentowi zmieniać sposób myślenia i zachowania, ale również nie ma uprawnień do przepisywania leków. Psychoterapeutą może zostać psycholog lub lekarz psychiatra po ukończeniu specjalistycznych kursów psychoterapii i uzyskaniu certyfikatu psychoterapeuty.