Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

“Jakie są objawy i leczenie zaburzeń odżywiania: poradnik dla pacjentów i ich bliskich”

Zaburzenia odżywiania to poważne problemy zdrowotne, które dotykają coraz większą liczbę osób, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Zaburzenia te mają negatywny wpływ na funkcjonowanie człowieka, a nieleczona choroba może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i nawet zagrozić życiu. Warto znać objawy i sposoby leczenia zaburzeń odżywiania, aby móc pomóc sobie lub swoim bliskim.

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu zaburzeń odżywiania jest skonsultowanie się z psychiatrą lub psychologiem. W Centrum Terapii Psyche działa  Wysokospecjaltiyczna Poradnia zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń odżywiania.

Anoreksja to choroba polegająca na niechęci do jedzenia i spadku masy ciała poniżej wartości uznanych za prawidłowe. Osoby cierpiące na tę chorobę często unikają jedzenia, boją się przybierać na wadze i mają zaburzoną percepcję swojego ciała. Bulimia natomiast charakteryzuje się napadami objadania się, po których następuje wymiotowanie lub stosowanie środków przeczyszczających. Bulimoreksja to połączenie objawów Anoreksji i Bulimii. W przypadku wszystkich tych zaburzeń odżywiania, ważne jest szybkie podjęcie leczenia.

Podczas wizyty u specjalisty, zostanie przeprowadzona szczegółowa diagnostyka, która pozwoli na określenie stopnia zaawansowania choroby i ustalenie planu leczenia. Leczenie zaburzeń odżywiania wymaga czasu i zaangażowania zarówno pacjenta, jak i jego rodziny. W procesie terapeutycznym ważne jest uświadamianie pacjenta na temat negatywnych skutków choroby, wspieranie go w trudnych chwilach, a także edukacja dotycząca zdrowego odżywiania i stylu życia.

W przypadku zaburzeń odżywiania, terapia psychologiczna jest niezbędna. W terapii tej wykorzystuje się różne techniki i metody, takie jak terapia poznawczo-behawioralną, terapia rodzinną, czy terapia grupową. W niektórych przypadkach, może być również konieczne stosowanie farmakoterapii.

Jeśli szukasz specjalisty zajmującego się leczeniem zaburzeń odżywiania w Szczecinie, warto zwrócić uwagę na Poradnię Psychologiczną Psyche. Nasze centrum specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń odżywiania, w tym Anoreksji, Bulimii nervosa i Bulimoreksji. Nasz zespół to doświadczeni specjaliści, w tym psychiatra Szczecin, psycholog Szczecin oraz psychiatra dziecięcy Szczecin.

W naszej Poradni stosujemy podejście wielodyscyplinarne, co oznacza, że w procesie leczenia uczestniczą różni specjaliści, w tym lekarz psychiatra, psycholog, dietetyk oraz fizjoterapeuta. Dzięki temu pacjent otrzymuje kompleksową opiekę i wsparcie w trudnym procesie walki z chorobą.

Nasze metody leczenia opierają się na leczeniu farmakologicznym zaordynowanym przez lekarza psychiatrę i na działaniach psychoterapeutycznych : terapii poznawczo-behawioralnej, terapii rodzinnej oraz terapii grupowej. Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na identyfikowaniu myśli i zachowań, które przyczyniają się do choroby i wprowadzaniu zmian w sposób myślenia i działania pacjenta. Terapia rodzinna jest skierowana na poprawę relacji między członkami rodziny, a także na zrozumienie i radzenie sobie z problemem zaburzeń odżywiania. Natomiast terapia grupowa daje pacjentom możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi ludźmi, którzy przeżyli podobne problemy.

W naszej Poradni Zaburzeń Odżywiania oferujemy również wsparcie dla rodzin pacjentów. Wielu bliskich osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania czuje się bezradnych i nie wie, jak pomóc swoim bliskim. Dlatego oferujemy terapię rodzinną i wsparcie dla rodzin, aby pomóc im zrozumieć chorobę, a także nauczyć, jak najlepiej wspierać pacjenta.

W przypadku zaburzeń odżywiania, ważne jest szybkie podjęcie leczenia. Im wcześniej zostanie zdiagnozowane zaburzenie, tym większe szanse na pełne wyleczenie. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie lub swojego bliskiego objawy zaburzeń odżywiania, nie czekaj i skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci w walce z chorobą i powrocie do zdrowia.