Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
Jaka jest różnica między psychiatrą a psychologiem?

Kim jest psychiatra? Czym różni się od psychologów? Możemy podsumować podstawową różnicę między wykształceniem psychologa i psychiatry w następujący sposób: Główna różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psychiatrami są lekarze specjalizujący się w psychiatrii, podczas gdy psychologowie studiowali psychologię na poziomie licencjackim, a następnie podyplomowym.

Ludzie często używają zamiennie terminów „psychiatra” i „psycholog” — łatwy błąd do popełnienia, jeśli nie znasz się na tej dziedzinie. Obaj profesjonaliści traktują pacjentów zmagających się ze zdrowiem psychicznym indywidualnie. Istnieje jednak spora różnica między tymi dwoma zawodami, jeśli chodzi o ich edukację, szkolenie i zakres praktyki.

Jedną z kluczowych różnic między psychiatrą a psychologiem jest to, że ten pierwszy jest lekarzem i może przepisywać leki oraz udzielać zwolnień lekarskich.

Psychiatra to lekarz medycyny, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych, między innymi depresji, lęków, nerwic, psychoz.

Psycholog to osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologia i podyplomowe szkolenie z psychologii klinicznej i  koncentruje swoją pracę na ludzkim zachowaniu i samopoczuciu emocjonalnym, niosąc pomoc osobom, które nie radzą sobie z problemami emocjonalnymi lub behawioralnymi.

Osoby cierpiące na choroby psychiczne mogą potrzebować pomocy psychiatry lub psychologa. Obaj specjaliści mają różne wykształcenie i zadania,  choć mają podobne cele: wspieranie pacjentów, którzy potrzebują ich pomocy.

Psychiatrzy i psychologowie zajmują się zdrowiem psychicznym, ale robią to z różnych perspektyw.