Wypalenie zawodowe to stan wyczerpania emocjonalnego i fizycznego spowodowany nadmiernym i długotrwałym stresem związanym z pracą zawodową. Jest to stan psychologiczny, który może dotknąć każdego, nie tylko osoby z długim stażem pracy, ale również osoby młode, wykształcone, ambitne, rozpoczynające karierę zawodową.
Dysfunkcje związane z wypaleniem zawodowym obejmują sferę emocjonalną, interpersonalną i poznawczą, znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjenta, obniżają jakość życia i mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Wypalenie zawodowe najczęściej dotyka osoby pracujące w zawodach wymagających intensywnych kontaktów międzyludzkich, związanych ze świadczeniem usług społecznych, pomaganiem innych : pracowników służby zdrowia, nauczycieli, pracowników socjalnych, handlowców, menadżerów, pracowników działów obsługi klienta.
Jeśli dłuższy urlop lub zmiana miejsca pracy nie przynoszą spodziewanej poprawy najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się po profesjonalną pomoc do psychologa lub psychoterapeuty.